MUZEUM POLSKIE W AMERYCE
21 – 22 październik 2017 r.




Sobota 21 październik 2017 r. godz 7:00 rano. Nikt się nie spóźnił. Wyjazd z St. Louis z parkingu Kościoła Sw Agaty. O 12:30 jesteśmy w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago.
Muzeum powstało w 1935 roku w Chicago. Dziś jest aktywnym centrum kultury polskiej z unikatową kolekcją sztuki, biblioteką i archiwum. Kolekcja muzeum obejmuje ponad 1000 grafik – od najstarszych z XVII wieku po współczesne przy czym sporo powstało w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Wiele rycin z kolekcji chicagowskiej to w Polsce prawdziwe unikaty, jak na przykład 20 prac ocalałych z Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie w Nowym Jorku w latach 1939 – 1940. Z powodu wybuchu wojny zostały one w USA i w 1966 roku władze polskie oficjalnie przekazały je, wraz z innymi obiektami, na własność Muzeum w Chicago. ![]() ![]() ![]() ![]() |
Na pierwszym piętrze, w największej sali muzeum, czolowe miejsce obecnie zajmuje wystawa z okazji dwusetnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki (1746-1817).
Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w niedzielę, 15 października 2017 r. Wystawa potrwa do 11 marca 2018 r.
Na wystawie pokazane są dokumenty i listy: Tadeusza Kościuszki, prezydenta Thomasa Jeffersona, generałów amerykańskich i innych znanych osobistości z czasów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i Powstania Kościuszkowskiego. Muzeum prezentuje także bogatą kolekcję litografii poświęconych bohaterowi dwóch narodów oraz stare druki, broszury i periodyki.
Uzupełnieniem jest wystawa filatelistyczna przygotowana przez „Polonus Polish Philatelic Society” (Polskie Towarzystwo Filatelistyczne Polonus), zorganizowana przez Honorowego Konsula – Emeritus, z St. Louis, Pana Roberta Ogrodnika.
Na parterze znajduje się Sala Ignacego Jana Paderewskiego, która powstała w 1941 roku. Duży udział miała w tym siostra słynnego kompozytora, Antonina Paderewska Wilkońska.
Trafiło tam całe wyposażenie ostatniego mieszkania Paderewskiego z Hotelu Buckingham w Nowym Jorku. Wiele osób wierzy, że w Sali pojawia się duch Ignacego Paderewskiego.




Na drugim piętrze mieści się Galeria Sztuki im. Stephen and Elizabeth Ann Kusmierczak, która zawiera obrazy i rzeźby z okresu 1901- 1947. Większość tej kolekcji była prezentowa na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w1939 r. i odzwierciedla dominujące kierunki sztuki polskiej okresu międzywojennego dwudziestego wieku.
Pełni wrażeń, po 3 godz. zwiedzania muzeum, z przemiła, pełną energii, wiedzy, anegdot i humoru przewodniczką, pojechaliśmy do pięknego hotelu Westin Northwest na krótki ale zasłużony wypoczynek.
O 18:00 wyjazd na obiad do polskiej, stylizowanej na chatę góralską, restauracji “U Gazdy”.
„U GAZDY Poje Kazdy”. Smaczny obiad: zupa szpinakowa; pierś kurczaka nadziewana niebieskim serem i szynką w sosie szampańskim, wieprzowe medaliony z ananasem, frytki po cygańsku i trzy sałatki jarzynowe. Stoły dziesięcioosobowe, jedzenie podawane na półmiskach jak na przyjęciu rodzinnym. Alkohol we własnym zakresie. Miła atmosfera.
Około 21:00 powrót do hotelu. Pogaduszki w barze, odpoczynek i dobra noc.
Następnego dnia, w niedziele 22 października o 9:30, wyjazd do polskiego sklepu na obfite zakupy spożywcze. Na całe szczęście autobus miał duży bagażnik i jakoś udało się te wszystkie smakołyki upchać. Paczki podobne, oj będzie problem z rozpoznaniem co jest czyje.
Po zakupach śpieszymy się na Mszę Św. do Koscioła Św. Trójcy na godz. 12:15.
Ostatnim punktem programu wycieczki jest „Dzień Góralski” organizowany przez Muzeum Polskie w Ameryce. A więc po Mszy Św. wracamy do muzeum.
Godz. 16 – było fajnie, ale trzeba wracać. Jeszcze wspólne zdjęcie i trochę zmęczeni żegnamy muzeum i idziemy do autobusu. Siąpi deszcz – Chicago płacze po nas.
Wycieczkę zorganizował Oddz. Missouri Kongresu Polonii Amerykańskiej.
Szczególne podziękowanie, za wspaniały „weekend w Chicago”, należą się kierownikowi wycieczki Panu Prof. Wojciechowi Golikowi oraz pomysłodawcy i organizatorowi, Honorowemu Konsulowi – Emeritus Panu Robertowi Ogrodnikowi.
Fotogaleria ( proszę przysyłać zdjęcia):
[Not a valid template]Like This Page Page Liked · October 21 ·
Thank you Friends from Saint Louis for your visit. Thank you Hon. Robert Ogrodnik and Prof. Wojciech Golik for organizing this trip! Serdecznie witamy i dziękujemy! — at Polish Museum of America.